Slovenky prehrali vo štvrťfinálovej skupine s Holandskom 20:30

15.12.2014 Celý región

Záhreb 14. decembra (TASR) - Slovenské hádzanárky prehrali vo svojom úvodnom vystúpení v II. štvrťfinálovej skupine ME v Záhrebe s Holandskom jednoznačne 20:30. V tabuľke sú stále bez bodu, klesli na šiestu priečku a už stratili aj teoretickú šancu zasiahnuť do bojov o medaily. Čakajú ich ešte duely so Švédskom (utorok o 18.00 h) a Nemeckom (streda o 18.00 h).

Vo veľmi riedko zaplnenej Arene Zagreb zverenky trénera Dušana Poloza nenašli recept na svižnú hru súpera a už po prvom polčase prehrávali o sedem gólov. V druhom Holanďanky svoj náskok eśte navýšili a sú stále výrazne v hre o postup do semifinále. Najlepšou strelkyňou slovenského tímu v stretnutí bola Martina Školková so šiestimi gólmi.

Z oboch štvrťfinálových skupín kontinentálneho šampionátu v Maďarsku a Chorvátsku postúpia prvé dva celky do semifinále. Finálová časť turnaja, vrátane zápasu o konečné 5. miesto, sa bude hrať od piatka v Budapešti.

Úvodné dva góly slovenského tímu zaznamenala jeho najlepšia strelkyňa na šampionáte Jakubisová, súper ale ukázal bleskové kontry a v 6. minúte viedol o dva góly 4:2. Hrala sa rýchla hádzaná vo vysokom tempe a Slovenky držali na začiatku s favoritom krok. Najmä vďaka ofenzívne disponovanej Jakubisovej, ktorá mala po necelých deviatich minútach na konte štyri presné zásahy a vyrovnala na 5:5. V bránke Holanďaniek sa ale potom chytila Westerová a jej spoluhráčky mali po štvrťhodine hry už náskok 10:6. Kouč Poloz si zobral oddychový čas, jeho zverenky sa ale v útoku trápili. Šnúru bez gólu natiahli na vyše 11 minút a "tulipány" viedli v 26. minúte 14:8.

V prestávke mali Slovenky výrazné sedemgólové manko a po zmene strán z neho neukrajovali ani po prestriedaní. V 35. minúte svietil na tabuli stav 19:11 pre Holanďanky, ktoré neustále ťažili z rýchlych protiútokov do otvorenej obrany, a to viackrát ešte zachraňovala situáciu brankárka Gubiková. Slovenský tím kopil technické chyby a aj preto nedokázal skórovať takmer desať minút, čo štvrťhodinu pred záverečným klaksónom znamenalo nepriaznivý stav 13:23. Presné zásahy Michnovej a Školkovej vzápätí prikrášlili skóre, no Holandsko si pohodlný náskok ustrážilo a zaslúžene si pripísalo ďalšie víťazstvo.

Hlasy po zápase
Dušan Poloz, tréner SR: "Presne sa potvrdilo, že nás trestal rýchly súper a na takýto štýl naše hráčky nie sú zvyknuté. Nevedeli sme to brániť, tam nepomohli ani taktické pokyny, jednoducho to nevieme. Mali sme aj dosť technických chýb, už vidno na našom tíme aj únavu. Ak nedostaneme na týchto ME už viac ako tridsať gólov, tak budem spokojný."
Martina Školková, najlepšia strelkyňa SR: "Tréner nás upozorňoval, že sa to na nás bude valiť z každej strany a to sa aj potvrdilo. Žiaľ, nedarilo sa nám to ubrániť a tridsať gólov nás mrzí. Toľko sme nedostali ani od Čiernej Hory. Verím, že si zajtra oddýchneme a v ďalších dvoch dueloch to môžeme napraviť."
Lýdia Jakubisová, krídelníčka SR: "Boli sme unavené. Nie je to výhovorka, ale ubehali nás. Škoda, musíme sa z toho poučiť. Holanďanky sú veľmi rýchle, technické a mne sa ako družstvo veľmi páčia."
Andrea Czaniková, pivotka SR: "Žiaľ, nevyšlo to. Ani v útoku to nebolo ono, trochu sme sa báli strieľať a alibisticky sme sa zbavovali lopty. Máme voľno, musíme zregenerovať a nabrať pozitívnu energiu. V zostávajúcich dvoch zápasoch skupiny chceme vyhrať."

II. štvrťfinálová skupina Záhreb:
Holandsko - Slovensko 30:20 (17:10)
Najviac gólov Holandska: Polmanová 7, Brochová 5, Van der Heijdenová 3. Zostava a góly SR: Gubiková, Tóthová, Súlovská - Jakubisová 5, Trehubová 2/1, Beňušková 1, Czaniková, Dubajová, Súkenníková 1, Školková 6, Rajnohová 1, Kertészová 1, Horňáková, Bíziková, Michnová 3, Blažeková.
Rozhodovali: Arntsenová a Röenová (obe Nór.), vylúčenia: 3:1, 7m hody: 3/3 - 1/1, 500 divákov.

Ďalšie výsledky II. skupiny:
Nemecko - Čierna Hora 20:27 (10:12)
Najviac gólov: Zapfová 6, Minevská 3 - Kneževičová 8, Bulatovičová a Petrovičová po 5

Švédsko - Francúzsko 29:26 (12:14)
Najviac gólov: Hagmanová 7, Odenová 5 - Lacrabereová 10, Niomblaová, Dembeleová, Pineauová, Kamtová-Njitamová po 3